Boneworks - první dojmy

07.03.2020

Boneworks je výjimečná hra. Překvapí vás originální zpracování, realistická fyzika a spojení několika žánrů najednou. Hra je ale určena spíše zkušenějším hráčům.

Na začátku vás čeká velmi dlouhý a propracovaný tutoriál, který vás naučí hru ovládat. Poté se dostanete do samotné hry, kde narazíte na zdánlivě opuštěný svět. Víte jen, že musíte pokračovat vpřed a najít cestu ven. Po chvíli ovšem zjistíte, že kromě nic nedělajících robotických stvoření jsou zde i jakési antropoidní tvory a podivné robotické pavouky. Pokud se k nim moc přiblížíte, aktivují se a budou se vás snažit zabít.

Ve hře můžete najít kladiva, hole, pistole nebo samopaly, pomocí kterých se můžete bránit. Hra je částečně realistická. U pistolí a samopalů musíte manuálně přebíjet. To znamená vyndat zásobník, vložit nový zásobník a nabít. Velké útočné pušky musíte držet v obou rukách. A pokud se rozhodnete nepřátele umlátit, musíte útočit na hlavu, abyste je měli šanci nějak zneškodnit. Záleží i na síle útoku. Zároveň se nepřátelé nesmí dostat k vám, takže musíte buď uskakovat, nebo si je druhou rukou udržovat dál od těla. Fyzika většinou funguje bez problémů. Výjimečně se může stát, že nějaký důležitý předmět někam zapadne, odkud už nelze vzít.

Nejedná se ovšem o typickou akční hru. Velmi důležitou část hry tvoří logické pasáže založené na hráčově úsudku a fyzice hry. Hra po vás vyžaduje, abyste se chovali během hraní racionálně a "používali mozek". Takže když narazíte na robotickou věž, která zastřelí vše, co se hýbe, tak můžete vzít například víko od popelnice, použít ho jako štít, a tak se k ní přiblížit. Nebo si můžete naskládat krabice k plotu a celé oblasti se vyhnout. U většiny logických hádanek je tedy více způsobů, jak danou hádanku nebo situaci vyřešit.

Audiovizuální zpracování je také na dobré úrovni. Grafika vás neodradí ani nenadchne. Mnohem víc vás ale překvapí zvukové zpracování prostředí a výborná hudba, která doplňuje atmosféru neznámého, místy zpustošeného světa. 

Hra je určena pro velmi zkušené hráče virtuální reality. Je to způsobeno relativně složitým ovládáním. Pro šplh, sbírání a držení většiny objektů musíte držet zároveň trigger i boční tlačítko, takže se vám může velmi snadno stát, že nějaký předmět omylem pustíte. A jestliže se zároveň pohybujete, budete horlivě přemýšlet, jak chytnout touchpad, trigger a boční tlačítko najednou. Hra vám také neodpouští větší chyby. Automatické ukládání je v této hře omezené a hru ukládat manuálně kdekoli nelze. Takže když zemřete, hra vás klidně posune o 15 minut dozadu, což může být hrozně otravné.

V této hře se nemůžete pohybovat teleportem, pohybujete se plynulými pohyby na touchpadu, což může způsobovat tzv. motion sickness: zkráceně pocit nevolnosti podobný tomu, když jste na lodi nebo na horské dráze. Hra ale díky tomu působí realističtěji.

Pokud máte zkušenosti s virtuální realitou a překousnete vyšší obtížnost a místy problematické ovládání, jedná se o hru, kterou si musíte zkusit. A pokud Vás tato hra nezaujme, určitě si vyberete z více než 150 titulů. Neváhejte a rezervujte si Váš termín.

Chrenko Daniel - VRO Virtuální realita Ostrava