Half-Life: Alyx z pohledu nováčka v sérii

25.05.2020

Po 13 letech jsme se dočkali: světlo světa spatřil nový díl Half-Life, tentokrát s podtitulem Alyx. V době psaní tohoto článku se jedná o hru pro virtuální realitu exkluzivně pro PC. Otázkou je, stojí tato hra i po několikaletém vývoji za to? Odpověď je: ano! 

Já sám jsem nikdy předtím nehrál žádný díl ze série Half-Life. To ovšem vůbec nevadilo. Hra dokázala zaujmout nejen fanoušky této série, ale také mě, úplného nováčka. Hru si užijí i hráči, kteří nemají mnoho zkušeností s virtuální realitou. Pokusím se Vám vysvětlit, proč.

Hra se odehrává mezi událostmi prvního a druhého dílu a tentokrát nehrajeme za Gordona Freemana, který jaksi zmizel ze scény, ale za Alyx Vance. Stejně, jako její otec, je zapojená do odboje proti mimozemské rase zvané Combine, která nyní ovládá Zemi. Převážná část hry se odehrává ve známém městě City 17. I když se nejedná o přímé pokračování, je příběh velmi zajímavý a plný nečekaných zvratů. Ale protože Vám nechci zkazit herní zážitek, nebudu Vám z velmi napínavého příběhu víc prozrazovat.

Jedná se o akční střílečku. Budete procházet různé lokace, hledat důležité předměty (zejména náboje a lékárničky), sem tam vyřešíte jednoduchou hádanku nebo někoho zastřelíte. Na druhou stranu se jedná o úplně jiný zážitek, než který znáte z jiných stříleček. Hra hodně spoléhá na místy až hororovou atmosféru. Téměř nikde nejste v bezpečí. Tento typ akce společně s hutnou atmosférou funguje výborně.

Stejně důležitá musí být kromě atmosféry i grafika hry. Graficky je hra téměř perfektní. Budovy, postavy, zbraně a ostatní předměty jsou velmi detailní. První pohled na celé City 17 při prvním spuštění hry Vám doslova vyrazí dech. Podle mého názoru se jedná o jednu z nejlépe vypadajících VR her.

Na celé hře jsou snad nejdůležitější věcí herní mechanismy. Na úplném začátku hry dostanete gravitační rukavice, díky kterým si můžete přitahovat různé objekty. Stačí namířit na předmět, zmáčknout trigger a přitáhnout ruku k sobě. Předmět poté přiletí k Vám a stačí ho jen chytit. Je to jedno z nejelegantnějších řešení zvedání různých předmětů ze země, které jsem v nějaké hře viděl. Je to nejen intuitivní, ale také zábavné. A hlavně se vyhnete shýbání se k různým předmětům ležícím na zemi. Zážitek Vám také nebude rušit plošné zobrazování nábojů, životů a dalších atributů na obrazovce. Tyto informace uvidí přímo jenom diváci. Životy se Vám zobrazí jako tři srdíčka a například počet zbývajících nábojů na zásobníku uvidíte jako svítící proužky na zásobníku.

Co se týče samotného prostředí a jeho interakce, v podstatě nenarazíte na žádné bugující se předměty v zemi nebo v jiném předmětu. Interakce s nimi je přirozená a nepůsobí problémy. Ve svém arsenálu máte také speciální udělátko zvané Multitool, díky kterého budete řešit různé logické hádanky. Bohužel není ve hře příliš mnoho druhů hádanek a jsou většinou jednoduché. To ovšem neznamená, že Vás nemohou některé z nich trošičku potrápit.

Hra obsahuje čtyři druhy obtížnosti. Díky tomu si tuto hru mohou užít jak úplní začátečníci, tak profíci, kteří chtějí pořádnou výzvu. A pokud se Vám dělá ve virtuální realitě nevolno, nemusíte mít strach. Hra nabízí několik možností ovládání: teleport s probliknutím obrazovky, teleport bez probliknutí obrazovky (tzv. rychlý posun) a volný pohyb. Je důležité říct, že žádná z těchto možností není vyloženě správná ani špatná, a nezkazí Vám herní zážitek.

Half-Life: Alyx se povedl. Za mě se jedná o jednu z nejlepších singleplayer akčních her ve virtuální realitě. Pokud jste si mysleli, že je jedná o další tuctovou akční hru mezi stovkami dalších, určitě změníte názor, když Vás Half-Life: Alyx nezačne ani po pár hodinách nudit. Akční pasáže jsou pořádně akční a atmosféra je tak hutná, že by se dala krájet. Tuto hru si prostě musíte vyzkoušet!


Pokud se rozhodnete si tuto hru vyzkoušet, určitě si zarezervujte 2 hodiny za sebou, abyste se mohli do celého příběhu pořádně ponořit. A pokud neholdujete tomuto žánru, určitě si vyberete z více než 150 jiných her.

Chrenko Daniel - VRO Virtuální Realita Ostrava